Ta strona internetowa używa ciasteczek.


Idź na Facebook

Osoby Online: 1
23.4.2021
Kronika
 • 2001-12-31 - Kronika roku 2001 - w opracowaniu Brygidy Kalisz

  Styczeń

       Tyle myśli kłębiło się w naszych głowach w ostatnim roku drugiego tysiąclecia, myśli niepewności, wątpliwości związane z przyszłością a także marzeń o lepszych czasach. Teraz kiedy mijają kolejne dni nowego roku zerkamy w horyzont z pewnymi obawami. Nie znamy odpowiedzi na pytanie "Jak długo orkiestra będzie jeszcze istniała?". Czy mecenat Kopalni KWK "Sośnina" będzie nadal rozwierał nad zespołem swoje opiekuńcze skrzydła? Czas pokaże, a nam pozostaje nadzieja.

       Kiedy 2 stycznia spotkaliśmy się na pierwszej próbie w Nowym 2001 Roku złożyliśmy sobie życzenia aby ta nadzieja na pewniejsze jutro okazała spełnieniem. Styczeń w działalności orkiestry upływa zazwyczaj w kręgu koncertów kolędowych, jest miesiącem bardzo pracowitym, obfitującym w niedzielne wyjazdy na kolędowe muzykowanie.

       5 stycznia w Kościele Wszystkich Świętych w Gliwicach odbyła się uroczystość "Zamknięcia drzwi". Zespół nasz wziął w niej czynny udział stanowiąc oprawę muzyczną ceremonii. Uroczystość ta przebiegała według ściśle określonego harmonogramu. Z Kościoła Wszystkich Świętych do Katedry w Gliwicach wierni udali się w procesji aby później wziąć udział we Mszy Św. koncelebrowanej przez Ks. Biskupa Jana Wieczorka

       W bramie Katedry poświęcono tablicę upamiętniającą Wielki Jubileusz Narodzin Syna Bożego. Obok zespołu Orkiestry Dętej KWK "Sośnica" wystąpił Chór katedralny.

       Już 9 I 2001 koncertem dla emerytów koła SITG w sali BHP rozpoczęliśmy spotkania z kolędami. Przy tej okazji warto dodać ,iż był to dzień powszedni (wtorek to przecież czas próby orkiestry) szlifowaliśmy repertuar przed wyjazdem do Panewnik.

  Dziewiąty Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy !
       Tradycją stał się już udział naszych muzyków w finale tej szczytnej imprezy. 7 stycznia na gliwickim Rynku przy głosach oburzenia niektórych mieszkańców tego centralnego miejsca w Gliwicach oraz wielu przyjaznych głosach kierowanych do organizatorów jedną z wielu atrakcji był występ "największej orkiestry górniczej na świecie" pod batutą telewizyjnej prezenterki z Katowic Anety Chwalby, która wykreowała się tego dnia na "śląską dziołchę". Piosenkę "Poszła Karolinka do Gogolina" w wykonaniu muzyków z istniejących jeszcze śląskich orkiestr dętych wśród nich naszego zespołu, usłyszeli widzowie całej Polski. W tym właśnie momencie warszawskie centrum dowodzenia akcją z Jerzym Owsiakiem na czele połączyło się z Gliwicami.

       14 stycznia wystąpiliśmy w koncercie kolęd dla Załogi Kopalni KWK "Sośnica" oraz parafian Kościoła NMP Wspomożenie Wiernych. Miejscem tej kolędowej biesiady był Kościół w Sośnicy. Był to koncert wyjątkowy gdyż obok solistów: I. Karmańskiej i K. Kuźnika wystąpił chór ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 9 w Zabrzu. Młodziutkie i świeże głosy rozjaśniły brzmienie orkiestry dodały miękkości i ciepłej barwy. Wśród parafian pojawiły się głosy aprobaty i zachęty do tego typu miłych eksperymentów.

       20 stycznia w Bazylice ojców Franciszkanów w Katowicach na powitanie Nowego Roku zorganizowano Adorację Żłóbka Jezusowego dla chórów i orkiestr PZCHiO województwa śląskiego, którą poprowadził ks. dr Antoni Pieronek. Muzycy Orkiestry KWK "Sośnica" wśród chórów i innych orkiestr wzięli udział w zwiedzaniu ruchomego żłóbka Bazyliki. W czasie adoracji wspólnie z orkiestrą wierni zaśpiewali: "Bracia patrzcie jeno", "Dzisiaj w Betlejem", "Gdy się Chrystus rodzi", "Podnieś rękę Boże dziecię"

       Już następnego dnia orkiestra wystąpiła w kolejnym koncercie kolęd w Kościele Chrystusa Króla w Gliwicach. Na ostatni koncert kolędowy w 2001 roku muzycy orkiestry KWK "Sośnica udali się do Nędzy koło Raciborza.

  Luty       Luty 2001 był wyjątkowo ciepły i wiosenny. Drzewa i krzewy zaczęły wypuszczać pąki. Przerazili się tą anomalią pogodową ogrodnicy i sadownicy. Wszystko wskazywało na to, iż wiosna tuż, tuż...

       Jednakże z początkiem marca zima wróciła, mrozem karząc nas za to, że zbyt wcześnie odrzuciliśmy jej zimny, śniegowy płaszcz. Luty upłyną pod wpływem stagnacji koncertowej. Obok ośmiu prób odbyło się jedenaście pogrzebów i tylko dwa koncerty.

        15 lutego zagraliśmy dla Stowarzyszenia "Marcinki" w sali parafialnej w Sośnicy. Skupia ono emerytów, osoby samotne i niepełnosprawne. Kontakty Stowarzyszenia z naszą orkiestrą należą już do tradycji. Muzyka naszego zespołu jest zawsze miło przyjmowana i gorąco oklaskiwana. Dlatego też w tym roku wystąpiliśmy przed tą wdzięczną publicznością z koncertem kolęd.

        16 stycznia wzięliśmy udział w otwarciu Mistrzostw Polski Samorządowej "5" piłkarskich w Hali Sportowej w Sośnicy.

        Obecnie z niezwykłym entuzjazmem przygotowujemy się do wyjazdu do Malborka. W tą długą i ciekawą podróż udamy się 30 kwietnia, dlatego też, już teraz przygotowujemy repertuar, tworzymy listę chętnych i dokonujemy stosownych formalności. W Malborku spotkamy się z członkami chóru "Lutnia", który gościł już w Gliwicach na zaproszenie Orkiestry Dętej KWK "Gliwice" - obecnie istniejącej w szeregach Orkiestry KWK "Sośnica". ( O połączeniu orkiestr pisałam w październiku 1999).

  Marzec        Marzec przywitał nas chłodem. Ciepły luty odszedł w niepamięć a zima owita mrozem wróciła panosząc się na ziemi niczym dumny paw. Nie bacząc na aurę doskonaliliśmy nasz kunszt muzyczny podczas prób i imprez.

        Cykl niewielu koncertów w marcu Orkiestra Dęta KWK "Sośnica" rozpoczęła koncertem na Polu Bojków i Polu Zachód KWK, gdzie dla pań w dniu 8 marca rozbrzmiewało gromkie "Sto lat". Melodia ta w wykonaniu naszego zespołu wprowadziła wszystkie panie w miły nastrój.

        10 marca z okazji 70-lecia urodzin Jana Kowalskiego- emerytowanego nadsztygara Działu górniczego KWK "Sośnica" orkiestra uświetniła uroczystość urodzinową szanownego jubilata. I tym razem nie zabrakło radosnej melodii "Sto lat". Nazajutrz 70 wiosen swojego życia obchodził Dyrektor Szkoły Górniczej Alfons Staniczek. Z tej okazji w kościele w Sośnicy odbyła się Msza św., podczas której rozbrzmiewały pieśni z akompaniamentem naszego zespołu.

        Urodziny obchodził również ks. Brunon Ploch. Z tej okazji w dniu 18 marca także w kościele w Sośnicy odprawiono Mszę św. w intencji jubilata , nie zabrakło tam również naszej orkiestry.

  Kwiecień        Kwiecień zalicza się do jednego z tych miesięcy, które nie obfitują w imprezy kulturalne. Wielki Post, czas zadumy i refleksji sprzyjają modlitwie i zastanowieniu się nad pytaniem "dokąd idę?". Przygotowania do Świąt Wielkanocnych absorbują wszystkich ludzi wierzących. To nie czas na zabawę i taneczną muzykę. W tym okresie staramy się czas prób wykorzystać maksymalnie na doskonalenie fragmentów muzycznych sprawiających trudności, wymagających czasu i ogrania się. Bardzo często są to utwory kościelne, na które w innych miesiącach obfitujących w uroczystości, festyny i imprezy kulturalne o lżejszym charakterze brakuje czasu. Staramy się aby muzyka, która stanowi tak radosną stronę życia, przyćmiła to co w okresie przedświątecznym jest najważniejsze: pielęgnowanie wiary, duchowy kontakt z Bogiem i rachunek sumienia.

        W kwietniu odbyło się 8 prób. Muzycy zagrali na 6 pogrzebach.

        15 kwietnia zespół nasz wziął udział w Procesji Rezurekcyjnej oraz w Mszy św. w kościele w Sośnicy. Radosne Alleluja w wykonaniu orkiestry i ludu Bożego zabrzmiało wyjątkowo.

  "Bóg wystarcza sobie
  ale liczy na ciebie,
  że Go rozpoznasz przy Grobie
  i w Emaus przy chlebie.

  Bóg jasnością tego brzasku,
  Gdy anioł kamień odsłania,
  Byś światłem Jego blasku
  Doczekał zmartwychwstania."

  Te piękne słowa w życzeniach świątecznych skierował do nas Ojciec Krzysztof Dziedzic.

        9 kwietnia słowa podziękowania za udział orkiestry w pogrzebie Śp. Waldemara Macalika otrzymaliśmy od Zarządu i załogi Spółki z.o.o "Sośnica" w Gliwicach. Wśród licznej korespondencji, która napływa do siedziby orkiestry od licznych instytucji kulturalnych, osób prywatnych i firm na uwagę zasługuje list jaki otrzymaliśmy od Biskupa Witebskiego. W liście skierował do nas te oto słowa: "Zjednoczeni z całym Kościołem stajemy przed Tobą aby uroczyście obchodzić pierwszy dzień tygodnia, w którym Jezus Chrystus zmartwychwstał".

        30 kwietnia większość muzyków orkiestry wyjechała do Malborka. Po-wietrze wypełniała nuta historii, a muzycy zadumani, z dozą ciekawości mknęli autobusem przez polski kraj do tych miejsc, które uginają się pod ciężarem zam-ków warownych i walk sprzed wieków. Przebieg wizyty muzyków w Malborku opisałam w majowej kronice, do przeczytania której zapraszam.

  Maj        Od 30 kwietnia do 5 maja muzycy Orkiestry Dętej KWK "Sośnica" przebywali na ziemi malborskiej.

        1 maja koncertem dla mieszkańców miasta Dzieżgoń rozpoczęliśmy obchody Dnia Pracy. Przy okazji przez wielu już zapomnianego święta, zorganizowano Dni Miasta Dzieżgoń.

        Występy 3-majowe odbiły się echem w lokalnej prasie. W notce "Śląskie klimaty" jaka ukazała się w tygodniku regionalnym "Nowiny" 2 maja 2001czytamy m.in.: "Gliwicka Orkiestra Dęta KWK "Sośnica" pod dyrekcją dr Lesława Podolskiego wystąpi wspólnie z "Lutnią" i "Rezonansem" m.in. w kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Malborku podczas uroczystej mszy św. (transmitowanej przez Radio Maryja ) z okazji 3 Maja." Zapowiedzi te stwarzały podstawy do twierdzenia, iż przyjazd nasz traktowano bardzo poważnie i z dużym zainteresowaniem.

        W podziękowaniu jakie wpłynęło na ręce pana dyrygenta czytamy o wrażeniu jakie wywarł nasz zespół na wiernych zebranych w kościele: "Sama postawa i sposób zachowania budził w czasie mszy św. u wiernych ogromny szacunek i uznanie..." "Starosta malborski i burmistrz nie mieli słów uznania i wdzięczności."

        Tego samego dnia udaliśmy się w okolice fosy przy zamku w Malborku gdzie byliśmy jednym z festynowych "gwoździ" programu. W koncercie dla przybyłych słuchaczy zaprezentowaliśmy się w pełnej gali. O wydarzeniu tym przeczytać można w gazecie malborskiej z dnia 10.05.2001w artykule pt.: "Majowa biesiada rodzinna".

        Po koncercie w marszowej paradzie przeszliśmy ulicami Starówki wzbudzając zachwyt zgromadzonych ludzi. Muzykowaniem na wodzie - Barką po Nogacie wokół Warowni Malborskiej zakończyliśmy pełen wrażeń dzień.

        Orkiestra Dęta KWK "Sośnica" miała okazję udać się w tę wyjątkową podróż dzięki przyjaźni dyrygenta orkiestry dr L. Podolskiego i dyrygenta chóru "Lutnia"Wawrzyńca Zamkowskiego. Ci dwaj panowie poznali się niegdyś na Kaszubach. W niedługim czasie Orkiestra Dęta KWK "Gliwice" koncertowała w Malborku a członkowie chóru "Lutnia" udali się do Gliwic. Podczas tegorocznego wyjazdu nie zabrakło wspólnego biesiadowania obu zespołów przy ognisku. Nie obyło się bez wspólnych śpiewów i tańców. Dyrygenci mieli okazję do wymiany doświadczeń i planów na przyszłość.

        Część muzyków, która z różnych powodów nie wyjechała do Malborka brała udział w rodzimych uroczystościach. W Bojkowie w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża odbyła się uroczystość św. Floriana, w czasie której hutnicy i strażacy otrzymali stosowne odznaczenia.

        6 maja w kościele NMP Wspomożenie Wiernych w Sośnicy odprawiono ceremonię Pierwszej Komunii św. dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 14 i 15. Tradycyjnie już brzmienie drewna i blach rozlegało się podczas tej niezwykłej uroczystości. Muzyka kościelna przygotowana specjalnie na tą okazję zawierająca wiele nowych pieśni dziecięcych, a po mszy św. także radosny, fanfarowy marsz podkreśliły wyjątkowy charakter ceremonii.

        Tego samego dnia udaliśmy się do Łazisk na VII Rewię Orkiestr Dętych im. Jana Plisza. Impreza o szczytnym celu nie mogła pochwalić się w tym roku zainteresowaniem. Zimny wiatr i pochmurne niebo odstraszyło melomanów. Zostali jedynie ci najwierniejsi, na których głos Ingridy Karmańskiej podziałał jak balsam a skoczne melodie muzyki śląskiej poderwały niektórych do tańca. Po koncercie otrzymaliśmy pamiątkowe "Łaziskie liście" oraz dyplom.

        12 maja na Hali Sportowej w Sośnicy wystąpiliśmy z muzycznym dopingiem w czasie meczu o v-ce mistrzostwo Polski w piłce ręcznej kobiet. Sympatycy GZKS "Sośnica" mieli okazję kibicować na pełnym napięcia meczu, na którym piłkarki ręczne Sośnicy wywalczyły zasłużone v-ce mistrzostwo. Gromkie "Sto lat" popłynęło z ust kibiców i zaproszonych gości z akompaniamentem naszej orkiestry.

        13 maja do Pierwszej Komunii Św. przystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Sośnicy. Również tej uroczystości towarzyszyła nasza orkiestra.

        Ostatniego dnia maja zagraliśmy na rozpoczęciu Olimpiady dla Szkół Specjalnych Województwa Śląskiego na stadionie Piast w Gliwicach. Wieczorem w auli wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej wzięliśmy czynny udział w odczycie ks. Dr Klapucha "Refleksje na temat religijności Śląska". Imprezę rozpoczęliśmy utworem "Amen" Pavela Staneka oraz "Trumpet Voluntary" w aranżacji Jamesa Curnowa. Na zakończenie słuchacze mieli okazję wysłuchać "In Modo Barocco" P. Staneka w aranżacji S. Rundela i W Whiter Shade of Pale - solo na saksofon tenorowy. Na bis dyrygent Kazimierz Studziński wybrał utwór utrzymany w lżejszym stylu Szegediner Polkę Vlada Kabeca

  Czerwiec        Czerwcowe muzykowanie rozpoczęliśmy koncertem na Festynie zorganizowanym przez Radę Szkoły w SP nr 41 w Gliwicach pod nazwą "Dorośli - dzieciom". Jednym z wielu celów tej imprezy było zebranie funduszy na zakup wyposażenia szkolnej pracowni informatycznej. Mamy nadzieję, że choć w pewnym stopniu koncertem naszym przyczyniliśmy się do tego.

        9 czerwca pojechaliśmy do Przedszkola nr 6 w Gliwicach na festyn środowiskowy. W godzinnym koncercie pod batutą Kazimierza Studzińskiego zaprezentowaliśmy się w muzyce lekkiej i przyjemnej. Odbiorcą koncertu byli także najmłodsi członkowie naszego społeczeństwa, którym podobały się instrumenty, na których grają muzycy orkiestry, żywe i skoczne rytmy oraz miłe melodie. Tego samego trochę dżdżystego dnia pojechaliśmy do Przyszowic na tradycyjny już "Trojok Śląski". Jak się okazało nasz zespół podziałał na słuchaczy jak miód na pszczoły. Przy pełnych ławkach rozbrzmiewała muzyka wydawałoby się, iż z taką łatwością wydobywana.

        16 czerwca meczem pomiędzy GZKS "Sośnica" a klubem w Ciochowicach zakończył się sezon piłkarski. Uroczyste pożegnanie sezonu oprawiła Orkiestra Dęta KWK "Sośnica" , która o godzinie 1500 udała się na Plac Krakowski w Gliwicach na XV Galową Prezentację Orkiestr Dętych zorganizowaną przez Polski Związek Chórów i Orkiestr. Impreza ta towarzyszyła happeningowi "Dzieciństwo bez przemocy" oraz upamiętnieniu drugiej rocznicy wizyty Ojca Świętego w Gliwicach. Tego dnia mieszkańcy miasta przeszli w barwnym korowodzie z Rynku na Plac Krakowski, który zapełnił się uczestnikami imprezy ubranymi w czarne koszulki z głównym hasłem uroczystości. Wśród występujących orkiestr znalazły się: Orkiestra Dęta KWK "Makoszowy", Orkiestra Dęta KWK "Knurów" oraz Orkiestra Dęta KWK "Sośnica". Zespoły zaprezentowały po dwa marsze a na zakończenie zabrzmiały wspólną siłą w marszu "Florida". Napięcie wzrastało gdy Prezes orkiestry p. Ryszard Buczek zapowiedział zgromadzonej publiczności iż, w niedługim czasie na scenie pojawi się ulubiony zespół "Arka Noego". Muzycy orkiestry rozjechali się do domów a impreza rozkwitła w swym szaleństwie, dzieci radośnie śpiewały piosenki "Arki", promiennie kołysały się i skakały, wiwatując zespołowi.

        Następnego dnia wzięliśmy udział w VII Przeglądzie Orkiestr Dętych GSW S.A.. w Knurowie zorganizowanym przez Orkiestrę Dętą KWK "Knurów" pod dyrekcją Mariusza Kowalczyka. Dla słuchaczy siedzących przy kufelku piwa i jedzących kiełbaski orkiestry wykonały półgodzinne koncerty. Żwawe i podrywające do tańca rytmy mieszały się z kantylenowymi melodiami. Dobór repertuaru świadczył o dużym zaangażowaniu poszczególnych zespołów w przygotowanie występu. Warto się zastanowić czy jest on trafnie dobrany do imprezy. W gruncie rzeczy największym celem muzykowania jest dotarcie do szerokich rzesz melomanów muzyki.

        24 czerwca na boisku sportowym w Gierałtowicach odbyły się Śląskie Gody Gminy Gierałtowice, na które zostaliśmy zaproszeni przez zarząd tamtejszej gminy i chór "Skowronek". Występ naszej orkiestry wzbogacił i uatrakcyjnił program festynów oraz wprowadził publiczność w dobry nastrój. W podziękowaniu ze strony organizatorów otrzymaliśmy list zawierający słowa uznania.

  Lipiec        Początek wakacji przerzedził szeregi muzyków orkiestry. Jedni udali się na zasłużone urlopy, w tym czasie inni uczestniczyli w próbach i koncertach, i tak przez dwa miesiące do września, w którym rozpoczynamy pracę już w pełnym składzie. Lipiec nie obfitował w koncerty ale te które się odbyły świadczyły o zaangażowaniu organizatorów w pielęgnowaniu muzycznych tradycji podczas wakacji.

        22 lipca w pięknej gliwickiej Palmiarni PZCHiO zorganizował koncert letni. Wśród egzotycznej zieleni i śpiewu ptaków rozbrzmiewały melodie nasycone ciepłem lipcowego słońca. Dyrektor Palmiarni z zachwytem wyraził się o koncercie naszej orkiestry. Jak się okazało ostatni tego typu koncert odbył się w latach 30-tych, dlatego też licznie przybyła publiczność wdzięczność swoją wyraziła gromkimi i serdecznymi oklaskami. Wśród przybyłych gości znalazły się także rodziny muzyków orkiestry. Dyrektor palmiarni wyraził nadzieję, iż koncert ten rozpocznie cykl koncertów letnich i na stałe wrośnie w pejzaż gliwickiego lata.

        Górę Św. Anny, miejsce pielgrzymkowe bliskie sercu Ślązaków orkiestra odwiedziła 29 lipca. Zespół został przywitany ze szczególnym uznaniem i wdzięcznością przez tamtejszych księży. Msze odpustową odprawiono niezwykle uroczyście. Wzięły w niej udział połączone chóry z Góry Św. Anny i z Gliwic z towarzyszeniem muzyki w wykonaniu Orkiestry Dętej KWK "Sośnica" pod batutą brata Krzysztofa.

  Sierpień        W sierpniu muzycy orkiestry spotkali się na 8 próbach. Sezon lata w pełni zachęcał raczej do odpoczynku niż do pracy. Orkiestrę cechował nadal skład bardzo przerzedzony co nie odbiło się na poziomie gry gdyż w sierpniu orkiestra spotykała się przede wszystkim na pogrzebach. Dyrygent pan Lesław Podolski udał się na zasłużony wypoczynek zostawiając muzyków pod czujnym okiem swojego zastępcy dyrygenta pana K. Studzińskiego.

        9 sierpnia muzycy spotkali się z Dyrekcją KWK "Sośnica" w Ligocie Zabrskiej, a 12.08 udali się na XI Zjazd Towarzystwa Społ.-Kulturalnego Niemców w Nędzy k. Raciborza.

        Tradycyjnie Orkiestra nasza wzięła udział w festynie zorganizowanym przy malowniczym nie tak dawno odrestaurowanym zamku w Kamieniu Śląskim.

  Wrzesień        Wakacje dobiegły końca. Orkiestra już w pełnym składzie przystąpiła do działalności artystycznej. Rozpoczął się nowy rok szkolny, który muzycy orkiestry rozpoczęli koncertami w Wilnie na Litwie uświetniając tam uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w dwóch szkołach polskich: im. Jana Ignacego Kraszewskiego i Sz. Konarskiego.

        W tą długą podróż muzycy udali się 30 sierpnia w towarzystwie Dyrektora Kopalni KWK "Sośnica" d/s personalnych mgr inż. A. Golnika, przewodniczącego Rady Miejskiej Gliwic Zdzisława Goliszewskiego, na zaproszenie Centrum Kultury Polskiej im. S. Moniuszki.

        Szkoła położona w otoczeniu litewskiego osiedla rozbrzmiewała polskim śpiewem i wierszami. Całość uroczystości przepojona była głębokim patriotyzmem. Do zgromadzonych dzieci i rodziców przemówili dyrektorzy szkół, dyrektor A. Golnik a także ksiądz ....... ,który towarzyszył nam w tej podróży. W Wilnie taka uroczystość nikogo nie dziwi. Mieszają się tu kultury trzech narodów: polskiego, litewskiego i rosyjskiego. Grono uczniów uczęszczających do polskich szkół jest także zróżnicowane. Mimo różnic widać ogromną współpracę tych narodowości. Łączy ich normalne, codzienne życie.

        Orkiestrę przyjęto bardzo ciepło. Znamienne było to, iż każdy muzyk orkiestry otrzymał kwiaty. Niektóre dzieci pod wpływem emocji już w czasie koncertu podbiegały do grających wręczając im kwiaty. Atmosferę i rangę wydarzenia dokładnie oddają słowa prezesa orkiestry Pana Ryszarda Buczka: "Polacy na Litwie są na wskroś przeniknięci kulturą narodową i patriotyzmem, którego powinnyśmy się od nich uczyć. Uczestnicząc w rozpoczęciu roku szkolnego w polskich szkołach (....) byliśmy świadkami jak dzieci tańczyły poloneza i mazura. Czy jest to do pomyślenia w szkołach w Polsce? Odpowiedź pozostawiam czytelnikom kroniki.

        2 września orkiestra wystąpiła podczas uroczystej Mszy Św. w Kościele pod wezwaniem Św. Ducha w Wilnie, w którym znajduje się obraz Miłosierdzia Bożego namalowany wg wskazówek św. Faustyny Kowalskiej.

        Tego samego dnia muzycy wystąpili w Domu Polskim w Wilnie. Uwagę muzyków przykuwała sala koncertowa Domu Polskiego- Centrum Kultury Polskiej. Piękne i estetyczne wnętrze przyciągnęło słuchaczy wypełniając salę po brzegi. Szczególne zainteresowanie wzbudziła w słuchaczach muzyka będąca odzwierciedleniem folkloru Górnego Śląska. Muzykom podziękowano gromkimi brawami. Po koncercie w Domu Polskim członkowie orkiestry i towarzyszący im w podróży goście spotkali się ze starostą Wilna i radnymi miasta.

        Niezapomniane chwile towarzyszyły orkiestrze podczas występu w Ostrej Bramie przed wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Uwagę muzyków przykuł tu cudowny obraz madonny.

        Podczas trzydniowego pobytu w Wilnie muzycy mieli okazję zobaczyć osobliwości tego pięknego miasta m.in. Kościół Matki Bożej na Piaskach, cmentarz na Rosie z grobem matki Marszałka Piłsudskiego i jego sercem, spacerowali po ulicach Starego Miasta ( tu zwróciliśmy uwagę na estetyczne elewacje kamienic). Zwiedzili także wnętrze kościoła "Św. Jana" z XV w., którego dzwonnica mierzy 68 metrów wysokości. W kościele tym zachwyt wzbudziło "Drzewo Życia" - złoty krzyż w postaci drzewa na którym wisi ukrzyżowany Jezus. W trakcie spaceru ulicami miasta muzycy uwiecznili się na zdjęciu przed Pałacem Prezydenckim. Zobaczyli także dom z 1822r., w którym mieszkał Adam Mickiewicz, renesansowy Kościół św. Michała zbudowany w 1625r., Archikatedrę Wileńską ozdobioną delikatnymi ornamentami.

        Z Wilna orkiestra wróciła 3 września w późnych godzinach nocnych.

        Już 08.09.2001r. muzycy uświetnili rodzinny festyn z okazji "Dni Łabęd". Łabędy -dzielnica na uboczu Gliwic boryka się obecnie z wieloma problemami, które są wyznacznikiem sytuacji gospodarczej państwa. Takie kulturalne wydarzenia odciągają ludzi od problemów dnia codziennego, dodają radości szaremu życiu.

        W brzydki i chłodny dzień 16 września wystąpiliśmy na koncercie z okazji 90 lat parafii NMP "Wspomożenie wiernych", który zorganizowano w murach nowego kościoła w Sośnicy. Pierwotnie zakładano, że impreza odbędzie się w nowo wyremontowanej muszli koncertowej w Sośnicy. Jednakże nie pozwoliła na to pogoda.

        Bogaty i dynamiczny repertuar zaprezentowany przez nasz zespół podobał się licznie zgromadzonym ale zziębniętym parafianom. Iga Karmańska i Jerzy Musiał śpiewając w duecie piosenkę "Pratty Woman" rozgrzali słuchaczy tych młodszych i starszych. W przerwie koncertu dla dzieci przygotowano gry i zabawy mobilizując dzieci do pozytywnej rywalizacji.

        90-leciu parafii w Sośnicy poświęcony jest artykuł, jaki ukazał się w "Gościu Niedzielnym" z 30.09/2001 (39/492).

        22 września orkiestra wystąpiła podczas Dożynek zorganizowanych na działkach "Róża Górnika", które znajdują się w starej części dzielnicy Sośnica zamieszkiwanej głównie przez pracowników i emerytów Kopalni KWK "Sośnica".

        Tego samego dnia orkiestra wystąpiła na rozpoczęciu sezonu piłkarskiego w Hali Sportowej w Sośnicy na meczu piłki ręcznej.

        27.09.2001r. w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu odbyła się galowa uroczystość z udziałem m.in. Prezydenta miasta Zabrza, radnych, ludzi kultury i sztuki oraz sponsorów z okazji Krajowej Wystawy Filatelistycznej pt. "Przemysł i technika".

        W półgodzinnym prologu wystąpiliśmy w repertuarze propagującym nasz rodzimy folklor. Ze względu na małe gabaryty sali zmuszenie byliśmy (oczywiście w grę wchodziła siła perswazji pana dyrygenta Lesława Podolskiego) do szczególnej dbałości o dynamikę piano i mezzopiano . Po koncercie rozpoczęto część oficjalną, podczas której rozdano nagrody osobom, których prace filatelistyczne zostały wyróżnione, wygłaszano przemówienia, składano podziękowania , odczytywano listy gratulacyjne od osób prywatnych i instytucji. Po części oficjalnej zorganizowano bankiet i możliwość zwiedzania tak cennej wystawy.

        29 września z okazji 75-lecia SP nr 15 w Gliwicach- Sośnicy odprawiono uroczystą Mszę Św. podczas której zabrzmiały dźwięki wydobywane przez muzyków orkiestry KWK "Sośnica". Po nabożeństwie zorganizowano festyn, na którym zagraliśmy utwory polskie i śląskie. Muzyka trafiała prosto w serca słuchaczy zwłaszcza starszego pokolenia, które odczuwa, iż ciąży na nim ogromny obowiązek przekazywania tradycji muzykowania młodszym. Wedle przysłowia "Czym skorupka za młodu...."

        Tego samego dnia po południu w Czechowicach bawiono się podczas Pikniku zorganizowanego przez Telewizję w Katowicach. Relacje z tej imprezy na bieżąco przekazywała telewizyjna "trójka". Orkiestra wystąpiła na dużej estradzie grając muzykę bądź towarzysząc wokalistce Ingridzie Karmańskiej. Po naszym występie na scenie pojawiła się Maryla Rodowicz

  Październik        W październiku dyrygent Orkiestry KWK "Sośnica" narzucił muzykom dynamiczne tempo pracy zwracając uwagę na konieczność skupienia się podczas prób, gdyż czasu do uroczystości barbórkowych zostało niewiele. Na pulpitach znalazły się znane i lubiane pieśni biesiadne. Należało je mówiąc językiem muzycznym odświeżyć i połączyć z głosem zespołu wokalnego "Marion", składającego się z kilku młodych dziewczyn pod dyrekcją Mariana Dragona. Na próbach nie zabrakło też współpracującej z orkiestrą Ingridy Karmańskiej, której głos i sceniczny profesjonalizm urzeka melomanów muzyki orkiestr dętych.

        7 października w 72 rocznicę konsekracji kościoła Najświętszej Maryi Panny Wspomożenie Wiernych w Sośnicy odprawiono uroczystą Sumę w oprawie muzycznej naszej orkiestry. W czasie Mszy Św. modlono się w intencji wszystkich parafian a uroczystość nawiązywała do trwających obchodów jubileuszu parafii. Szerzej o jubileuszu czytamy w "Wiadomościach parafialnych" nr 9/2001.

        Tego samego dnia na stadionie w Ostropie orkiestra wystąpiła podczas ligowych rozgrywek piłkarskich. Przybyłych na mecz kibiców przywitały marsze oraz muzyka, która często określa się jako: "łatwą, lekką i przyjemną".

        Max Kops - jubilat o jakże pięknym sędziwym wieku obchodził w dniu 12 października 90 urodziny, podczas których orkiestra zagrała gromkie i serdeczne "Sto lat".

        Dzień następny przeszedł do historii orkiestry pod znakiem muzykowania i dopingowania zespołu piłkarek ręcznych z Sośnicy na międzynarodowym meczu z Holandią. Hala sportowa huczała wrzawą, krzykami i odgłosami bębna z towarzyszeniem trąbki, na której ze swoistym wdziękiem grał prezes orkiestry pan Ryszard Buczek.

        16 października spotkaniem z emerytowanymi górnikami kopalni rozpoczęły się uroczystości barbórkowe w pawilonie BHP. To na tym koncercie zaprezentowaliśmy pieśni i piosenki biesiadne z towarzyszeniem nowo współpracującego z nami zespołu wokalnego "Marion". Śpiew i muzyka jaka rozbrzmiewała ze sceny umilała spotkanie zasłużonym górnikom kopalni, łączyła ich we wspólnym śpiewie i konkursach. W przerwie koncertu zaproszono nas na pyszny posiłek, na którym nie zabrakło tradycyjnych śląskich klusek i rolady. Syci i zadowoleni oddawaliśmy się ulubionej, hobbystycznej czynności jaką jest granie, muzykowanie i śpiew.

        Kolejne próby obfitowały w jeszcze większe wymagania dyrygenta Lesława Podolskiego. W tym miejscu pokuszę się o małą dygresję. W momencie połączenia się Orkiestry KWK "Sośnica" z Orkiestrą KWK "Gliwice" w jedną "muzykującą komórkę" wymagania nowego dla części muzyków dyrygenta przerastały wielu z nas. Nowy repertuar był ogromny i jak się nam wydawało niezwykle trudny. Dzisiaj już niewielu pamięta próby, na których w świetle ciszy indywidualnie popisywaliśmy się umiejętnością zagrania trudnego fragmentu ćwiczonego utworu. Postawa pana Podolskiego zmuszała nas do wytężonej pracy. Dziś widać jej efekty.

        Przygotowywaliśmy się do koncertu z okazji 15-lecia reaktywowania Okręgu Gliwicko-Zabrskiego PZCHiO. W repertuarze jaki wykonaliśmy 20 października w Auli Politechniki Śląskiej podczas preludium imprezy znalazły się dwie nie należące do najłatwiejszych pozycje muzyczne: Festive Ode - Rexa Mitchela, oraz Power Play - Manfreda Schneidera. Na scenie rozbrzmiewał także śpiew Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej pod batutą Czesława Freunda, Chóru "Rezonans Con Tutti" z Waldemarem Gałązką na czele, Akademickiego Zespółu Muzycznego Politechniki Śląskiej któremu przewodzi pani Krystyna Krzyżanowska - Łoboda oraz Orkiestra Dęta KWK "Makoszowy". Na marginesie pragnę przypomnieć iż, od nie dawna prezesem Gliwicko-Zabrskiego Okręgu PZCHiO jest pan Ryszard Buczek - prezes naszej orkiestry. Imprezę zakończono rozdaniem pamiątkowych dyplomów, które z ogromnym zaangażowaniem przygotowali "bliźniacy" naszego zespołu - pan Ryszard i pan Lesław.

        Tym trudnym ale jakże ambitnym koncertem zakończyliśmy październikowe muzykowanie.

  Listopad        8 listopada podczas próby przygotowano musztrę paradną do uroczystości z okazji Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Rytmiczne kroki muzyków łączyły się z brzmieniem marsza. Dyrygent pan Kazimierz Studziński buławą wskazywał dobrze muzykom znane komendy, nabicia, zerwania i zatrzymania. Ćwiczenia niemalże wojskowe przypominały wszystkim o dniu 11 listopada. To właśnie w ten dzień od kilkunastu lat w dowód pamięci za trud żołnierski i poległych w ciężkich bojach za ojczyznę spotykają się mieszkańcy Gliwic w Katedrze by w uroczystym korowodzie prowadzonym przez Orkiestrę KWK "Sośnica" udać się pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. W tym miejscu kończą się główne uroczystości listopadowe ale orkiestra jedzie dalej....Fanfary rozbrzmiewają na cmentarzu francuskim. Tam tradycyjnie oddaje się honory poległym żołnierzom francuskim i polskim.

        23 listopada i 30 listopada na Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej odbyły się uroczystości jak zwykle przygotowywane z wielkim pietyzmem. Pierwsza z okazji immatrykulacji osób, które 50 lat temu rozpoczynały studia na tym Wydziale, druga poprzedzona próbą, na którą zaproszono fanfarzystów i werblistów naszego zespołu, z uroczystościami barbórkowymi. W holu Wydziału orkiestra brzmieniem dynamicznej muzyki witała przybywających na uroczystość zaproszonych gości. Wśród prezentowanych utworów znalazł się niemiecki górniczy hymn, który zrobił duże wrażenie na gościach przyjezdnych z Niemiec. Nie zabrakło serdecznych oklasków, które przecież tak lubimy. Główne uroczystości znalazły swoje miejsce w Auli Wydziału gdzie rozbrzmiewały rytmy werblistów naszej orkiestry oraz fanfary trąb. Po przybyciu gości orkiestra zaintonowała Hymn państwowy, po którym z przemówieniem wystąpił dziekan prof. Marian Dolipski. Ceremonii wręczenia odznaczeń i wyróżnień towarzyszyły uroczyste fanfary. Tradycyjnie według skrupulatnie przygotowanego scenariusza odbył się "skok przez skórę", po którym zabrzmiał hymn "Górniczy stan". Ukoronowaniem imprezy stał się występ zespołu "Dąbrowiacy". Na zakończenie orkiestra zagrała śląską melodię "Karolinka", w rytmie której zaproszeni goście udali się do sali Rady Wydziału.