Ta strona internetowa używa ciasteczek.


Idź na Facebook

Osoby Online: 2
18.1.2022
Kronika
 • 1999-12-31 - Kronika roku 1999 - w opracowaniu Brygidy Kalisz

  Październik  Wszelakiego rodzaju zmiany w życiu człowieka zawsze powodują wątpliwości, skłaniają do pytań "i co teraz będzie ?" Z takim pytaniem na ustach większość z nas przychodziła na październikowe próby. Nowe twarze, tajemnicza postać dyrygenta wzbudzały niepewność. Jednakże już pierwsze takty granego utworu, połączone brzmienie instrumentów muzyków obu orkiestr, jednym słowem muzyka zaczęła spychać wątpliwości w cień, wzbudzając ciekawość i pozytywne emocje.

  1 października nastąpiło połączenie orkiestr KWK "Sośnica" i KWK "Gliwice" .


  Kolejnym wydarzeniem o niewątpliwym znaczeniu dla przyszłości orkiestry był wybór nowego Zarządu połączonych orkiestr. W jego skład weszli:
  • Prezes - Buczek Ryszard
  • Dyrygent - dr Podolski Lesław
  • Z-ca dyrygenta - Studziński Kazimierz
  Członkowie:
  • - Baron Erwin
  • Gumprecht Stefan
  • Pielka Piotr
  • Wolany Gerard

  Od początku "nowego istnienia" zespół nasz zabrał się solidnie do pracy. Priorytetem była integracja zespołu, ujednolicenie brzmienia i dopasowanie repertuaru.

  W tym miejscu należałoby zwrócić uwagę na osobę dyrygenta. Temperament dr Lesława Podolskiego nie pozwala nam "osiąść na laurach". Wymagający repertuar i wymagający dyrygent stanowią klucz do sukcesu. Przyszłość kreuje się obiecująco. Pan Lesław Podolski ukończył Wydział Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej a także Podyplomowe Studium Kapelmistrzowskie w klasie znakomitego muzyka i kompozytora Józefa Szweda. Od 1989 roku pracuje jako adiunkt w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie, od tego czasu równolegle kierował Orkiestrą Dętą KWK "Gliwice". O działalności tejże orkiestry przeczytać możemy w biuletynie informacyjnym WSP w Częstochowie, w numerze 1/2000 . Po fuzji Orkiestry KWK "Sośnica" i KWK "Gliwice" głęboko zaangażował się w proces integracji obu zespołów. Myślę, że warto w tym miejscu podkreślić, że obowiązki te, a jest ich nie mało, łączy z rolą męża i ojca trójki dzieci.

  Pierwszy październikowy koncert odbył się 2.10.99.w Gliwicach na stadionie sportowym "Piast" w ramach festynu "Dzień Rodzin Gliwickich". W ten słoneczny i piękny dzień obok festynowych zabaw, dźwięki muzyki wzbudzały uczucia radości i zadowolenia. Po koncercie apetyty muzyków grających na wolnym powietrzu wzrosły, tym bardziej ,że w pobliżu rozchodził się zapach wojskowej kuchni. Zaproszeni na poczęstunek zaspokoiliśmy apetyt wojskową grochówką.

  Następnego dnia w Parafii w Sośnicy odbył się festyn z okazji 70-lecia istnienia tej społeczności religijnej.

  W sobotę 16 października orkiestra KWK "Sośnica" stanęła na czele pierwszego w regionie Marszu Życia i Nadziei. Imprezę zorganizował Śląski Odział Polskiego Komitetu Zwalczania Raka oraz Gliwickie Stowarzyszenie "Amazonek".

  Po uzyskaniu zgody od pana Romana Bartona dyrektora kopalni KWK "Sośnica", zespół nasz ruszył bez cienia wątpliwości ulicami miasta Gliwic w kierunku Rynku, prowadząc za sobą rzesze kobiet, które nie boją się mówić o tym, co dla wielu jest tak wstydliwe. Czuliśmy się dumni, iż to właśnie nasza orkiestra mogła przyłączyć się do Marszu Życia i Nadziei. O wydarzeniu tym można przeczytać w Nowinach Gliwickich w numerze 42 z 21.10.1999, gdzie napisano m.in. "Wychodzimy na ulicę, pokazujemy swoją twarz. Uważamy że tę chorobę można pokonać że to nie ostateczność. Przestańmy się bać!"

  Tego samego dnia, lecz po południu odbył się koncert plenerowy na boisku w Sośnicy. Mała frekwencja słuchających spowodowała, iż występ ten potraktowaliśmy jako kolejną próbę integrującą zespół.

  Koncertem dla Towarzystwa Kulturalnego Mniejszości Niemieckiej zakończyliśmy październikowe występy. Pięknego dnia 20 października udaliśmy się do Żernik, jednej z ładniejszych dzielnic Gliwic. Korzystna aura, finezyjne dźwięki muzyki przyciągnęły melomanów muzyki.

  W połowie października pożegnaliśmy na pewien czas kochaną flecistkę Aleksandrę Wójcik. Ola poleciała za ocean, aż do USA. Życzymy Ci Olu wszystkiego najlepszego!

  Listopad  2 listopada orkiestra KWK "Sośnica" wystąpiła w koncercie plenerowym na boisku w Sośnicy. W tym czasie odbyły się rozgrywki rundy jesiennej w piłce nożnej. Tego samego dnia muzycy dali koncert w hali sportowej na meczu piłki ręcznej Polska - Rumunia.

  3 listopada wzięliśmy udział w corocznej Galowej Prezentacji Orkiestr przed Domem Muzyki i Tańca w Zabrzu. DMiT w Zabrzu jako placówka kulturalno - oświatowa jest obiektem przede wszystkim widowiskowym, umożliwiającym zabrzańskiemu społeczeństwu i miast sąsiednich oglądanie najlepszych zespołów artystycznych polskich i zagranicznych. Już w pierwszych latach działalności obiekt ten podejmował takie sławy jak: Artur Rubinstein, Leopold Stokowski, Dawid i Igor Ojstrachowie.Wśród plejady polskich gwiazd wymienić można: Czesława Niemena, Marylę Rodowicz, Irenę Santor i in. Na scenie tej nie zabrakło światowej sławy orkiestr, pianistów, skrzypków. Warto zwrócić również uwagę na fakt, iż niedawnym gościem na scenie DMiT był pianista Krystian Zimerman. Odbywające się tu imprezy muzyczne, spotkania społeczno - polityczne maja duży wpływ na rozwój kultury, sztuki i oświaty, nie tylko jednoczą mieszkańców Śląskiej Ziemi, ale także zbliżają ich do sztuki w każdym znaczeniu tego słowa .Przyczynianie się naszej orkiestry do jej upowszechniania jest jednym z naszych celów. Galowa Prezentacja Orkiestr jest również momentem do wymiany doświadczeń i spotkań z przyjaciółmi z innych orkiestr, a także spotkań z gwiazdami polskiej estrady. Uwieńczeniem listopadowej imprezy było wspólne zdjęcie muzyków i Krystyny Jandy, aktorki i piosenkarki.

  W zimny i pochmurny dzień 10 listopada orkiestra KWK "Sośnica" wzięła udział w uroczystej Mszy Świętej w kościele św. Barbary, po której nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej Armii Krajowej. Następnego dnia, w czasie obchodów Święta Niepodległości muzycy w galowych strojach, w czakach z czerwonymi pióropuszami powiewającymi na zimnym wietrze, prowadzili wszystkich tych, którzy złożenie wieńców pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego traktują jako dowód oddania ojczyźnie.

  W dniach od 14 do 19 listopada orkiestra przebywała we Włoszech.

  W dniach 14 - 19 listopada 1999 r. Orkiestra Dęta KWK "Sośnica" uczestniczyła w pielgrzymce do Rzymu i Watykanu. Wyjazd zorganizowany został przez diecezję gliwicką. W niedzielę rano 14 listopada wzięliśmy udział we Mszy św. w kościele parafialnym w Sośnicy. Bezpośrednio po mszy udaliśmy się do Włoch. Po niezbyt męczącej podróży luksusowym autokarem około 9 rano przybyliśmy do Asyżu. W malowniczo położonej miejscowości Św. Franciszka zwiedziliśmy przepiękną bazylikę, bez części, której sklepienie w 1997r. uległo zawaleniu. Nie ominęliśmy grobu Św. Franciszka, przy którym pomodliliśmy się w skupieniu. Następnie odbyliśmy spacer ulicami miasta, zwiedzaliśmy zabytki i kościoły. Na dłużej zatrzymaliśmy się w Bazylice di Santa Maria degli Angeli - La Porziuncola. Naszą uwagę przyciągnął "Kościół w Kościele", mały kościółek , który emanował miłością i dobrocią Św. Franciszka. Po południu odjechaliśmy do miejscowości Fiuggi na nocleg.

  We wtorek 16 listopada udaliśmy się do Rzymu, naszym celem było zwiedzanie Rzymu i Watykanu. W pierwszej kolejności zobaczyliśmy zachwycającą swym urokiem Bazylikę Św. Piotra w Watykanie. Po wrażeniach estetycznych zagraliśmy na mszy św. w kościele Stanisława Kostki w Rzymie i udaliśmy się na dalsze zwiedzanie Rzymu. Naszym oczom ukazały się: Bazylika Św. Pawła za Murami, Bazylika Św. Jana na Lateranie, Święte Schody, Plac Wenecki, Kapitol, Forum Romanum, Kościół S. Pietro in Vincoli.

  W dniu 17.11.99 uczestniczyliśmy w Audiencji Generalnej Papieża Jana Pawła II na Placu Św. Piotra w Watykanie. Niezapomniane wrażenia i emocje związane ze spotkaniem z, tak bliskim nam, Ojcem Świętym, pozostaną na długo w naszej pamięci. Po uroczystości wzięliśmy udział we mszy św. w Kościele Św. Alfonsa gdzie dźwięki naszych instrumentów zabrzmiały przed oryginałem Cudownego Obrazu Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Wolny czas przeznaczyliśmy na dalsze zwiedzanie Rymu, ujrzeliśmy m.in. Bazylikę S. Maria Maggiore.

  Kolejnego dnia, a był to już czwartek, wyruszyliśmy w podróż powrotną do Polski. Pierwszym etapem był przejazd z Fiuggi do Orvieto. W miejscowości tej uczestniczyliśmy we mszy św., a następnie zwiedziliśmy zabytki. Drugim etapem była podróż do Padwy, gdzie odbyliśmy spacer ulicami miasta aż do Bazyliki Św. Antoniego. Zatrzymaliśmy się w kaplicy cudów i każdy z nas wyrażał skryte prośby o lepsze jutro, zdrowie. Następnie udaliśmy się do Wenecji, którą zobaczyliśmy w blasku wieczornego światła. Płynęliśmy tramwajem wodnym, spacerowaliśmy wąskimi ale pełnymi uroku uliczkami miasta. Zobaczyliśmy Plac Św. Marka (Piazza S. Marco), Bazylikę Św. Marka (Basilica di S. Marco), Most Westchnień (Ponte dei Sospiri), Pałac Dożów (Ducale), Most Rialto (Ponte di Rialto), Plac Rzymski (Pizzale Roma). Około północy udaliśmy się w podróż do Wiednia.

  W piątek rano 19.11. 99.dotarliśmy do Wiednia gdzie graliśmy na mszy św. na Kalenbergu. Po mszy św. wyruszyliśmy w bezpośrednia podróż do Polski. Na miejsce przyjechaliśmy późnym wieczorem, zadowoleni i szczęśliwi wróciliśmy do swoich domów. Wizyta orkiestry i wiernych diecezji gliwickiej w Rzymie a zwłaszcza w Watykanie spotkała się dużym zainteresowaniem prasy śląskiej. "Pozostańcie wierni" to publikacja jaka ukazała się na łamach Gazety Wyborczej z 18.11.99 gdzie zacytowano słowa Jana Pawła II "Pragnę wam powiedzieć to, o czym nie mogłem osobiście z wami się podzielić podczas mojej pielgrzymki do ojczyzny. Pozostańcie wierni doświadczeniu pokoleń, które żyły na ziemi śląskiej z Bogiem w sercu i z modlitwą na ustach!"

  W artykule Trybuny Śląskiej z 19.11.99 pt. "Podziękowali papieżowi" czytamy: "W sumie na Placu św. Piotra było 17 tys. osób. Grały trzy orkiestry. Jedną z nich była orkiestra górnicza z kopalni "Sośnica".

  Obszerny artykuł wraz z kolorowymi zdjęciami ukazał się w Dzienniku Zachodnim w dniu 26 listopada. "Pozostańcie wierni Pokoleniom" to tytuł tego szkicu. Zdjęcie na którym uwieczniono naszą orkiestrę stojącą na Placu św. Piotra podpisano takimi oto słowami: "Górnicza orkiestra z kopalni "Sośnica" przyjechała razem z pielgrzymami ze Śląska. Specjalnie dla Ojca Świętego zagrali ulubioną przez papieża "Barkę".

  W Gazecie Powszechnej Gliwice napisano: "Pan kiedyś stanął nad brzegiem , szukał ludzi gotowych pójść za nim". Te piękne i wymowne słowa "Barki" zostały wyśpiewane w kilku językach przez zgromadzonych pielgrzymów na placu św. Piotra w Rzymie w dniu17.11.99.(.....)" Pieśń zaintonowała górnicza orkiestra dęta KWK "Sośnica", która przyjechała do Rzymu w ramach Gliwickiej Diecezjalnej Pielgrzymki Dziękczynnej.

  21listopada po powrocie z zagranicznych wojaży, orkiestra KWK "Sośnica" wystąpiła w kościele Chrystusa Króla w Gliwicach w czasie odbywającego się tam odpustu.

  24 listopada odbył się kolejny koncert jednakże nieco dalej, bo aż w Opolu w auli Seminarium Duchownego. Bardzo ciepło i mile przyjęci, po obfitej i smacznej kolacji wróciliśmy późnym wieczorem do Gliwic. Gwar i śmiech w autobusie potwierdzały, że czujemy się ze sobą dobrze, nie tylko na scenie ale i towarzysko.

  Cykl koncertów barbórkowych rozpoczęliśmy już 26 listopada. Pierwszym z nich był występ w czasie imprezy z okazji nadania Szpad Górniczych w Pawilonie BHP w Sośnicy oraz Akademia Barbórkowa na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Nadanie Szpad Górniczych jest dla niejednego górnika ogromnym przeżyciem. Wyrazy uznania, szacunku, podziękowania płynące z ust pracodawcy za trud pracy, poświęcenie są jak balsam przyłożony do ran. Na twarzach tych, którzy otrzymali szpady zauważyliśmy uczucie dumy, w niejednym oku kręciła się łza szczęścia.

  Uroczystości Dnia Górnika na Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej odbyły się w Auli im. Prof. W. Kuczewskiego. Po otrzymaniu dokładnego scenariusza imprezy byliśmy dobrze przygotowani do muzycznego uświetnienia owej uroczystości. Zaproszeni goście i organizatorzy usłyszeli wielokrotnie brzmiące Fanfary, hymn "Górniczy stan", nie zabrakło melodii "Sto lat" oraz marsza "Karolinka"

  Grudzień  Jak co roku grudniowe występy orkiestry KWK " Sośnica" związane były z Barbórką. Uroczystości te rozpoczęliśmy koncertem w mroźny ale bezśnieżny dzień 3 grudnia w Hali Sportowej w Sośnicy. Tego samego dnia odbyły się nagrania w plenerze dla Telewizji Polskiej. 4 grudnia o godzinie 530 zaczęliśmy dzień tradycyjna poranną pobudką, następnie udaliśmy się do Łabęd i na Trynek aby uświetnić odprawiane tam msze św. Po południu wystąpiliśmy z koncertem w Hali Sportowej w Sośnicy z okazji Biesiady Barbórkowej. W koncercie tym wystąpili na stałe współpracujący z nami soliści:
  • Ingrida Karmańska
  • Justyna Wenzel
  • Kamil Kuźnik
  • Jerzy Musioł
  • Wiesław Erenfeld


  Biesiada barbórkowa a właściwie uświetnienie jej brzmieniem orkiestry KWK "Sośnica" spotkało się z korzystnym oddźwiękiem ze strony przybyłych gości a zwłaszcza dyrektora kopalni. Zauważono pozytywną zmianę repertuaru i jakości jego prezentowania, co dla nas muzyków ma konstruktywne znaczenie.

  5 grudnia wystąpiliśmy w Kościele św. Krzyża w Gliwicach uświetniając odprawianą tam mszę św.

  10 grudnia udaliśmy się do Krakowa. Naszym celem był koncert w plenerze oraz przemarsz ulicami miasta w związku z imprezą barbórkową organizowaną przez zaprzyjaźnioną z Kopalnią Węgla Kamiennego "Sośnica", Akademią Górniczo- Hutniczą w Krakowie. Czuliśmy się wyróżnieni zaproszeniem na tę uroczystość, gdyż obok udziału wysokich rangą przedstawicieli Rządu RP i Przemysłu Muzycznego to właśnie nasza orkiestra miała zaszczyt wystąpić przed tak szanownym gronem.

  15 grudnia po raz drugi wzięliśmy udział w rozgrywkach piłki ręcznej Polska-Rumunia w Hali Sportowej w Sośnicy.

  Zbliżały się Święta Bożego Narodzenia ale nawet one nie oderwały nas od muzykowania. Kilka godzin przed Wigilią przywitaliśmy łagodnymi dźwiękami muzyki premiera Rzeczpospolitej Polskiej Jerzego Buzka. W biuletynie informacyjnym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie napisano: "Orkiestra zainaugurowała sezon kolędowania 24 grudnia, w Wigilię, gdzie w cechowni kopalni grała w obecności Premiera Jerzego Buzka. Cechownia(...) to obszerna sala z figurką św. Barbary, do której zawsze wstępują zjeżdżający pod ziemie górnicy(...) Cechownia służy też jako miejsce spotkań załogi. Tym razem z dyrekcją kopalni, przedstawicielami załogi spotkał się Premier Buzek, by po wysłuchaniu koncertu z repertuarem kolędowym kopalnianej orkiestry tradycyjnie podzielić się z obecnymi opłatkiem".

  25 grudnia wzięliśmy udział w uroczystej procesji z kościoła Wszystkich Świętych do Katedry w Gliwicach, gdzie odbyła się Msza Św. Jubileuszowa. Tym koncertem zamknęliśmy muzyczne zmagania w roku 1999. Trzeba przygotować się na przyjście Nowego Roku - Jubileuszowego. Jaki będzie ? - to zależy głównie od nas samych. Jedno jest pewne, dla nas muzyków połączonych orkiestr, muzyka jest i będzie najważniejsza, to ona łagodzi obyczaje, waśnie i spory, muzyka to my!

  W tym szczególnym dla wszystkich czasie bożonarodzeniowym nie zapomniała o nas Aleksandra Wójcik, otrzymaliśmy od tej sympatycznej flecistki uroczą, pełną ciepłych życzeń pocztówkę ze Stanów Zjednoczonych.

  Przygotowała: Brygida Kalisz