Ta strona internetowa używa ciasteczek.


Idź na Facebook

Osoby Online: 1
17.1.2022
Kronika
 • 2009-01-18 Koncert kolędowo - noworoczny w Bojkowie

  Przekażmy sobie znak pokoju

  Koncert kolędowo - noworoczny w Bojkowie oczami organizatorów


        Szczególny, świąteczny czas pojednań mamy już za sobą, tymczasem w MDK w styczniu odbyły się trzy imprezy w klimacie kolędowo - noworocznym, które przypominały uczestnikom o tym, jak zupełnie niedawno wyciągaliśmy do siebie dłonie w ciepłym, przyjaznym geście.

        18 stycznia w Filii MDK w Bojkowie odbył się Koncert kolędowo - noworoczny w wykonaniu Górniczej Orkiestry Dętej KWK Sośnica w Gliwicach pod dyr. Lesława Podolskiego, solistów: Anny Jaskółki, Grażyny Jędrzejewskiej, Jerzego Musioła oraz zespołu wokalnego INDYGO (Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach) pod kier. Dominiki Płonki. Prowadzenie koncertu: Piotr Pielka.

  Zobacz przekaz ITV Gliwice Recenzja zamieszczona w Gazecie Gliwickiej
  Zobacz galerię zdjęć - cz. I Zobacz galerię zdjęć - cz. II

        Plakat W pierwszej części programu mieszkańcy Bojkowa i ich goście mogli usłyszeć najpiękniejsze kolędy, pastorałki i piosenki nawiązujące do tematyki Bożego Narodzenia:
  - French Carol (symfoniczne opracowanie tematu starej francuskiej kolędy "Nad betlejem w ciemną noc") – arr.: Roland Kernen
  - Grajmy Panu - arr.: Lesław Podolski; voc.: Dominika Płonka i zesp. INDYGO
  - Pokój na Ziemi dzieciom – arr: Lesław Podolski; voc.: zesp. INDYGO
  - Mary's Boy Child (instr.) – arr.: Philip Sparke
  - Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś – arr.: Lesław Podolski; voc.: zesp. INDYGO
  - Wigilia – arr: Lesław Podolski; voc.: zesp. INDYGO
  - Jingle bells (trad.) – arr.: Gerald Weinkopf
  - White Christmas – arr.: Lesław Podolski; voc: Anna Jaskółka
  - Przekażmy sobie znak pokoju – arr.: Lesław Podolski; voc.: zesp. INDYGO

        W drugiej części koncertu miało miejsce spotkanie z muzyką klasyczną. Były to popularne uwertury, polki i walce nawiązujące do klimatu straussowskiego Wiednia i koncertu noworocznego oraz arie operetkowe oraz duety operetkowe i musicalowe. Na program tej części koncertu złożyły się utwory:
  Okładka nowej płyty orkiestry pt.: od marsza do klasyki - Uwertura do Opery „Carmen” – muz.: George Bizet
  - Aria Torreadora z opery „Carmen” – muz.: George Bizet, arr.: Lesław Podolski; voc.: Jerzy Musioł
  - Think of me – muz.: Andrew Lloyd Webber, arr.: Lesław Podolski; voc.: Anna Jaskółka, Jerzy Musioł
  - Leichtes blut (Polka schnell, op. 319 ) – muz.: Johann Strauss II, arr.: Siegfried Rundel
  - Duet z operetki Księżniczka Czardasza „Choć na świecie dziewcząt mnóstwo” – muz.: Emerich Kalman, arr.: Lesław Podolski, voc.: Grażyna Jędrzejewska i Jerzy Musioł
  - Pieśń Elizy z musicalu „My Fair Lady” – muz.: Frederick Loewe, arr.: Lesław Podolski, voc.: Anna Jaskółka
  - Duet „Time to say goodbye” („Con te partiro`”) – muz.: Francesco Sartori, sł.: Lucio Quarantotto, arr: Lesław Podolski, voc.: Grażyna Jędrzejewska i Jerzy Musioł
  - Wien bleibt Wien (marsz) – muz.: Johann Schrammel arr.: Max Villinger

        Orkiestra dęta kojarzy się różnie, ale na pewno rzadko z subtelnym wykonaniem utworów symfonicznych, a tak właśnie, w odpowiednich momentach brzmiała Górnicza Orkiestra z KWK Sośnica. Artyści zostali entuzjastycznie przyjęci przez bojkowską publiczność (z ks. Proboszczem i ks. wikarym oraz przedstawicielami Rady Osiedla na czele), która po brzegi wypełniła wielką salę (ponad 200 osób), słuchając kolęd niosących pokój i znanych szlagierów budzących radość. Po raz kolejny przekonali się wszyscy, że warto było walczyć o przetrwanie Domu Kultury na przedmieściach Gliwic.

        Za obecność na tym koncercie w sposób szczególny dziękujemy Prezydent Gliwic, Pani Renacie Caban; przedstawicielom kierownictwa Kopalni "Sośnica-Makoszowy"; władzom Gliwickiego Towarzystwa Kulturalnego Górnicza Orkiestra Dęta KWK Sośnica; przedstawicielom gliwickich mediów oraz tym, którzy pokonali czasem kilkadziesiąt kilometrów by wysłuchać koncertu!!!

        Gorące podziękowania kierujemy w stronę dyrekcji i pracowników MDK za przygotowanie miejsca i oprawy koncertu oraz poczęstunek dla wykonawców. Dziękujemy także spółce "Sośnica" (panu Jakubowi Kłosowi wraz z małżonką), którzy zafundowali uczestnikom poczęstunek w postaci kawy i herbaty!!!

  Kordynator działań: Beata Stradowska